Forum www.rsmgdynia.fora.pl Strona Główna www.rsmgdynia.fora.pl
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Kom. Paryskiej w Gdyni
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stosowanie usm

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rsmgdynia.fora.pl Strona Główna -> Forum testowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mam inne zdanie
Gość






PostWysłany: Nie 14:31, 07 Lip 2019    Temat postu: Stosowanie usm

U S T A W A
z dnia 15grudnia 2000r.o spółdzielniach mieszkaniowych

Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art.1.
1.,, Celem spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej „spółdzielnią”, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. "

Tak jest w przepisach i innych spółdzielniach mieszkaniowych, ale nie w naszej.
W naszej spółdzielni decydenci postanowili stworzyć innego rodzaju mieszkańca. nie członka spółdzielni ,który chce zaspokoić swoje i swojej rodziny potrzeby mieszkaniowe, a członka spółdzielni, który będzie ,,wynajmującym" i z tego tytułu , przy swoich minimalnych kosztach będzie z wynajmu mieszkania czerpał pokaźne zyski.
Drugiego rodzaju mieszkańcem jest ,,najemca". Ten to już ma całkowicie inne priorytety. a mianowicie- mieszkać , a za mieszkanie jak najmniej płacić i nie ponosić kosztów bieżącej konserwacji, minimalizować swoje obowiązki jako członka tamtejszej zbiorowości, z czym się wiąże duża uciążliwość dla stałych i prawdziwych członków S.M., na przykład:
- częste przeprowadzki ,,najemców", co za tym idzie ponad normatywne niszczenie klatki schodowej , nadmierne obciążenie wind przy transporcie mebli. Praktycznie po każdej zmianie ,,najemcy"- uciążliwe dla stałych mieszkańców -remont lokali. Pominę w swojej wyliczance, ogólnie określając ,, brak dbałości o otoczenie".
Obserwując bieżącą sytuację, dochodzę do wniosku, że opisana praktyka bardzo odpowiada Zarządowi Spółdzielni i Radzie Nadzorczej. Stworzono komfortowe warunki do takiego procederu i wyprzedaż mieszkań pod wynajem kwitnie. Nawet sąsiad z klatki schodowej nie może poznać szczegółów bo transakcja obwarowana jest Ochroną Danych Osobowych.
A teraz proszę sobie odpowiedzieć: jak się ma opisana sytuacja do Art. 1 ust.1 cytowanej na wstępie Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paragraf
Gość






PostWysłany: Pon 1:05, 08 Lip 2019    Temat postu:

Zarząd Spółdzielni nie przyjmuje do wiadomość że sprawuje zarząd powierzony(o którym mowa w art. 18 określenie sposobu zarządu nieruchomością ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali,)

Zagadnienia dotyczące zarządu nieruchomościami wspólnymi, stanowiącymi współwłasność spółdzielni, która sprawuje zarząd „jak powierzony”, wzbudzają wiele emocji, zwłaszcza gdy dotyczą zakresu czynności zwykłego zarządu oraz czynności przekraczających tenże zakres. Równie kontrowersyjne okazują się obowiązki sprawozdawcze spółdzielni wobec właścicieli lokali, którzy nie są członkami spółdzielni.
Przepisy art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (USM) określiły warunki prawne zarządu „jak powierzonego”, sprawowanego przez spółdzielnię mieszkaniową od momentu wieczystoksięgowego wyodrębnienia pierwszego lokalu, a tym samym od momentu powstania nieruchomości wspólnej. Wprawdzie z tym momentem nie zaczyna działać samodzielnie wspólnota mieszkaniowa a nadal zarządza całą nieruchomością spółdzielnia mieszkaniowa, niemniej jednak wyłącznie na warunkach art. 27 ust. 2 USM.


Przepisy art. 27 ust. 2 USM mają istotne znaczenie, ponieważ wynika z nich szczególna kategoria zarządu w odniesieniu do nieruchomości wspólnych, stanowiących współwłasność spółdzielni i innych właścicieli lokali. Ustawodawca nazwał taki zarząd sprawowany z mocy prawa zarządem „jak powierzonym”.

Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GOŚĆ
Gość






PostWysłany: Śro 9:39, 10 Lip 2019    Temat postu:

mam prośbe do przedmówców , bo widze że są bardzo dobrze zorientowani żeby byli uprzejmi wyjaśnić dokładnie co to jest ZARZĄD POWIERZONY z góry dziekuje .
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tak to pojmuję
Gość






PostWysłany: Nie 9:47, 14 Lip 2019    Temat postu: Stosowanie usm

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie ,,co to jest Zarząd Powierzony?", należy za punkt wyjścia przyjąć regulacje w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i Ustawie o własności lokali, a następnie odnieść je do treści zawartych i podpisanych w Akcie Notarialnym, w szczególności do niżej cytowanych zapisów :

AKT NOTARIALNY
ustalający odrębną własność lokalu mieszkalnego z przysługującym udziałem we wspólnych częściach budynku oraz w prawie własności gruntu na której posadowiony został budynek.

W jednym z odniesień w tym Akcie jest zapis:

,, ...Stawający ustalają, że zarząd nieruchomością wspólną sprawowany będzie przez Spółdzielnię zgodnie z dyspozycją art. 27 ust.2 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych...."

Analizując dyspozycję art. 27 ust.2 u s m - cytuję:

art.27 ust.2 usm
Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art.18 ust.1 ustawy z dnia 24czerwca 1994r. o własności lokali, z zastrzeżeniem art.24¹ i art.26.
Przepisów ustawy z dnia 24czerwca 1994r. o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z wyjątkiem art.22 oraz art.29 ust.1 i ust.1a, które stosuje się odpowiednio.


- uzyskujemy odpowiedź na jaki rodzaj zarządu każdy z nas wyraził zgodę, a Zarząd spółdzielni przyjął na siebie obowiązek zarządu powierzonego.

Zarząd R.S.M. im. K.P. w Gdyni przyjmując na siebie obowiązek zarządu powierzonego.przyjął również obowiązek uregulowania w Statucie R.S.M. im. K.P. zasad zarządu i administrowania budynkami wielo mieszkaniowymi z odrębną własnością lokali należących do członków, w szczególności kompetencji w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu.

Z przykrością należy stwierdzić, że obowiązku tego do dnia dzisiejszego nie wykonał i dlatego większość naszych członków ma tego charakteru pytania jak na wstępie.

Analizując dalej zapis art.27 ust.2 usm, mamy art.24¹ i art.26 usm, które w naszej analizie możemy zignorować bo na dzień dzisiejszy w naszej spółdzielni nie ma takiej nieruchomości której by one dotyczyły.

W następnej kolejności cytowanego art.27 ust.2 usm, odwołania są do art.22 oraz art.29 ust.1 i 1a Przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Z treść zapisu art.22 ustawy o własności , dowiadujemy się co to jest ,,zarząd powierzony".?

Zarząd spółdzielni wykonujący ,,Zarząd Powierzony" wynikający z zapisu art.27 ust.2 usm, ma tylko kompetencje do wykonywania zarządu zwykłego,a katalog czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu i warunki ich wykonywania są sprecyzowane w art.22 ustawy o własności lokali - cytuję:

Art. 22.o wł. lok.
Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu
1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.

2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;
2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego;
3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu;
4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej;
5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej;
6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej;
6a) nabycie nieruchomości;
7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16 żądanie sprzedaży lokalu przez wspólnotę mieszkaniową - przesłanki;
Cool ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną;
9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych;
10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 określenie sposobu zarządu nieruchomością ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną
nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w
uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać
rozstrzygnięcia przez sąd.


Dla dopełnienia puli obowiązków związanych z wykonywaniem zarządu powierzonego należ przytoczyć jeszcze art.29 ust 1 i ust.1a..Przepisów ustawy o własności lokali:

Art.29.
1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony wart.18 ust.1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
1a.Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.


Nadmienić należy,że zapisy znowelizowane art.27 usm winny być uwzględnione i znaleźć odbicie w ostatnio znowelizowanym Statucie R.S.M. im. K.P. w Gdyni ( czego wcześniej też nie zrobiono)., a Sąd rejestrowy bez najmniejszych wątpliwości akceptuje ten stan i przyjmuje sprawozdania Zarządu bez żadnych uwag.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 22:41, 14 Lip 2019    Temat postu:

Dziekuje bardzo mojemu przedmówcy za obszerną i wyczerpujacą odpowiedz .
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rol
Gość






PostWysłany: Pon 10:11, 15 Lip 2019    Temat postu:

ciekawe informacje i bardzo przydatne dlaczego W RSM nie przestrzega sie prawa ??? gdzie jest rada nadzorcza ? co z tym zrobić jak obserwuje to zarząd i rada nadzorcza zachowuje sie tak jak by spóldzielnia była ich wlasnoscią
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ster-33
Gość






PostWysłany: Wto 13:22, 16 Lip 2019    Temat postu:

Nowelizacja prawa karnego z dnia 13 czerwca 2019 r. rozjuszyła pseudo działaczy spółdzielni .Choć prezydent jeszcze nie podpisał tej ustawy i skierował do Trybunału Konstytucyjnego miejmy nadzieję że „co się odwlecze to nie ucieczce „
Chodzi o art. 115 § 19 k.k., który pod pojęciem osoby pełniącej funkcję publiczną rozumie także prezesa, członka zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz głównego księgowego spółdzielni mieszkaniowej.
A także cyt:Przyjęcie korzyści majątkowej powyżej mln zł będzie zagrożone karą od 3 do 20 lat więzienia.

Prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, a nie czekać na złożenie zawiadomienia. Będzie to możliwe na każdym etapie przetargów – zarówno gdy są przygotowywane, jak i wtedy, gdy już trwają albo zostają przeprowadzone.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Albin
Gość






PostWysłany: Śro 10:04, 24 Lip 2019    Temat postu: Stosowanie usm

W uzupełnieniu wpisu ,,ster-33"'

Zapisy Ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, przewidują między innymi, zmianę art. 115§ 19 ustawy – Kodeks karny, w wyniku której osobą pełniącą funkcje publiczne będzie między innymi, członek zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, prezes, dyrektor lub jego zastępca, prokurent, główny księgowy lub skarbnik w spółdzielni. w § 19 otrzymuje brzmienie, cytuję:

„§ 19. Osobą pełniącą funkcję publiczną jest:
...4)  członek zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, prezes, dyrektor lub jego zastępca, prokurent, główny księgowy lub skarbnik w:
...c)     spółdzielni,"


Cytowane zapisy doprowadziły najwyższe władze spółdzielczości mieszkaniowej do konsternacji tak dużej, że spowodowały wystąpienie Prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej do Pana Prezydenta RP, aby odmówił podpisania ustawy z dnia 16 maja 2019 roku o zmianie ustawy -Kodeks karny.
To co bulwersuje działaczy spółdzielczych ( strach przed odpowiedzialnością karną ) jest domeną zwykłych członków spółdzielni. Członkowie spółdzielni są zwolennikami uchwalonych zmian . Strach osób obecnie zaliczonych do funkcjonariuszy publicznych przed odpowiedzialnością karną będzie stymulować Zarząd i Radę Nadzorczą R.S.M. im. K.P. w Gdyni do prowadzenia działalności zgodnej z prawem i interesem zwykłych członków spółdzielni.

Jako przykład negatywnych skutków dotychczasowych zapisów w kk przedstawiam w skrótowym opisie wydarzeń , które miała miejsce w naszej spółdzielni :
-gdyby zapisy tej treści istniały w 2018r.,to prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdyni nie mógł by wydać Postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez członków zarządu oraz rady nadzorczej R.S.M. im. K.P. w Gdyni przytaczając w uzasadnieniu:
,,...., że członkowie władz spółdzielni nie mają przymiotu funkcjonariuszy publicznych zgodnie z brzmieniem art.115 § 13 Kodeksu Karnego. Kodeks w pierwotnej wersji zmienił w dość istotnym stopniu określenie funkcjonariusza publicznego, dopasowując je do dokonanych zmian ustrojowych. Z pojęcia >funkcjonariusz publiczny< kodeks wyłączył osoby pełniące funkcje związane ze szczególną odpowiedzialnością w gospodarce, organizacjach spółdzielczych czy społecznych. A zatem w zakresie przekroczenia uprawnień przez członka zarządu oraz rady nadzorczej należy uznać, że członkowie władz spółdzielni mieszkaniowej nie stanowią funkcjonariuszy publicznych, zatem ewentualne niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień przez nich nie wypełnia znamion przestępstwa z art. 231 § 1 kk."
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rsmgdynia.fora.pl Strona Główna -> Forum testowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin